Menu

Wiśnia ogląda tureckie seriale. I nie tylko...

Mocno niepoważne "recenzje" tureckich seriali. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć, o co w nich chodzi, bez konieczności oglądania. Ale też dla tych, którzy tak jak Wiśnia nałogowo je oglądają, a potem potrzebują odreagowania. Przestrzegam przed ogromną porcją sarkazmu. Tutaj nie ma miejsca na litość dla fikcyjnych bohaterów. Ale miłości ociupinka też się czasem znajdzie.

Wspaniałe Stulecie - Jaka piękna śmierć

wisniesia

W mej przewrotnej naturze naprawdę wolę pogrzeby, niż śluby. Pogrzeby są dla mnie bardziej poruszające, ceremonia pochówku trwa krócej, repertuar pieśni jest o niebo ciekawszy, a na tzw. stypie zjesz obiad, posiedzisz ze dwie godziny i szlus. A na ślub wydasz sporo kasy, musisz się odstrzelić, ceremonia jest nudna, pieśni też, bo tylko o trzymaniu się za rączki, i że ona z nim, a on z nią, nie wspominając już o weselu, na którym jesteś świadkiem rzeczy, które się fizjologom nie śniły. Nie ukrywam też swego zamiłowania do czarnego humoru, którym nie raz kogoś niezamierzenie wprawiłam w zakłopotanie. Może to właśnie dlatego wymyśliłam sobie przegląd najciekawszych śmierci. Postaram się zachować względną powagę (choć pewnie nie dam rady tak do końca), żeby nikt nie musiał mruczeć ciszej nad tą trumną. Śmierci będą uporządkowane w kolejności umierania. Ogólnie uważam, że akurat sceny śmierci to były jedne z najlepiej przemyślanych i zagranych scen w tym serialu. Dlatego zapraszam was do zapoznania się z nimi. Oczywiście nie będzie tu wszystkich tego typu scen, bo wyszłoby tego dużo więcej. Powiedzmy, że pojechałam kluczem sułtańskiej rodziny. 

1. Sułtanka Matka 

Niewiele brakowało, a matka Sulejmana odłożyłaby łyżkę już wcześniej, bo po tym, jak się dowiedziała o Leonie i zaczęła się szarpać z Hürrem, dostała zawału. Ale śmierć nadeszła nieco później, wraz z kolejnym zawałem, którego następstwem był paraliż. Na krótko przed śmiercią Valide odzyskała świadomość, ale nie mogła nawet mówić. Ostatnim gościem w jej komnacie była Hürrem. Ruda w bezpośrednim starciu wreszcie miała realną przewagę, bo Sułtanka Matka leżała bez możliwości ripostowania. Hürrem wystartowała z płomiennym przemówieniem, w którym wyznała, jak wielką miłością darzy Sulejmana oraz jak bardzo pragnęła akceptacji Sułtanki Matki, a ta wciąż ją dissowała. Jednak najważniejszym wyznaniem było poinformowanie Valide o romansie Ibrahima, o tym, że Nigar spodziewa się jego dziecka, i że o wszystkim powie Sulejmanowi. Tego Ayşe Hafsa już nie mogła przetrawić i dostała ostatniej zapaści, po której umarła. W tym momencie nastąpiła piękna metafizyczna scena, w której ubrana na biało matka Sulejmana uwalniła się od doczesnych utrapień i odeszła, prowadzona przez białego konia.

2. Ibrahim Pasza

Najlepszy przyjaciel sułtana igrał, igrał i się doigrał. Sulejmana, najoględniej mówiąc, wkurzało rozrastające się ego Ibrahima. Wielki Wezyr zrobił się tak pewny siebie, że nawet postawił sobie tron, na którym jak król przyjmował posłów, podkreślając przy tym, że jest równy sułtanowi. Do pewnego momentu Sulejman przymykał na to wszystko oko, ale pałka się przegła i sułtan podjął bolesną, acz nieuniknioną decyzję o uśmierceniu przyjaciela. Nieświadomy swego losu Pasza ostatni raz zagrał Sulejmanowi na skrzypeczkach swoją smutną melodię, której nauczyła go matka. Niedługo potem przyjaciele zjedli ostatni wspólny posiłek, po czym poszli spać, a w czasie snu Ibrahim został uduszony. Musiało się to odbyć wtedy, gdy sułtan zasnął, gdyż w przeciwnym razie egzekucja łamałaby słowo dane Paszy, że nikt nie może go zabić, nawet sam sułtan. A według sędziego w czasie snu sułtan nie odpowiada za popełnione czyny. 

3. Sułtanka Hatice

Hatice, która zawsze była krucha i delikatna, długo nie mogła się pogodzić ze śmiercią Ibrahima, aż w końcu postanowiła popełnić samobójstwo (nie pierwszy raz, ale ten akurat był skuteczny). W tym celu wypiła truciznę i umarła w ramionach swojego brata. 

4. Książę Mustafa

W wyniku intrygi Hürrem i Rüstema, oraz przy współudziale Mihrimah, Mustafa został oskarżony o zdradę. Sułtan był już wtedy starym prykiem, który powoli tracił jasność umysłu, dlatego tym łatwiej było Hürrem nim manipulować. Widząc szacunek, jakim jego najstarszy syn był otoczony, Stary już od dawna bał się, że straci władzę i zostanie wypchnięty. Gdy otrzymał podrobiony list, wezwał do siebie Mustafę, a następnie rozkazał katom go zabić. Mustafa, co trzeba mu przyznać, bronił się dzielnie do samego końca, ale koniec końców został uduszony. Zaraz potem Sulejmanowi zrobiło się przykro i się popłakał, trzymając w rękach ciało syna, ale było już za późno na rozum. 

5. Mihrünnisa

Szalejąca z rozpaczy po śmierci Mustafy oraz zabraniu ich syna Mihrünnisa wygarnęła Hürrem wszystko, co należało wygarnąć, a następnie na oczach wszystkich poderżnęła sobie gardło kozikiem. 

6. Książę Cihangir

Po śmierci Mustafy szalał także Cihangir, który był bardzo zżyty z przyrodnim bratem. Poczucie winy za to, że nie mógł powstrzymać ojca i uratować życia brata wpędziło go w chorobę i obłęd. Chłopak tak naprawdę (bardziej niż w wyniku jakiejś fizycznej choroby) po prostu umarł z żalu. Po wyzionięciu ducha Cihangir, podobnie jak wiele odcinków wcześniej jego babka, ubrany na biało, odszedł tam, gdzie przywoływał go głos brata. Do lepszego świata, w którym nie miał już garba i śliczna dziewczyna nie brzydziła się go dotknąć. 

7. Sułtanka Hürrem

Najważniejsza kobieta serialu od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, której nikt nie mógł wyleczyć. Na sam koniec swojej ziemskiej egzystencji zapragnęła wielkiego rodzinnego obiadu w ogrodzie. Po nim Sulejman ledwo zaciągnął ją do komnaty. Hürrem wiedząc, że za chwilę umrze, poprosiła sułtana, żeby nie puszczał jej ręki i powiedział jej wiersz, który lata temu dla niej ułożył. Wysłuchawszy go, sułtanka umarła. Bez względu na to, czy sobie na to zasłużyła, czy nie, miała najpiękniejszą scenę śmierci w całym serialu, normalnie aż ciary przechodzą. W momencie jej ostatniego tchnienia świat na chwilę się zatrzymał i to, w jaki sposób zostało to pokazane w serialu, jest absolutnie cudowne. 

8. Książę Bayezid 

Do śmierci sułtana było już bliżej, niż dalej. Z pretendentów do objęcia władzy pozostało tylko dwoje książąt. Niedługo po śmierci matki, Selim zastawił pułapkę na swojego brata i skazał go na śmierć, tak jak i jego synów. W pośmiertnej wizji Bayezid, wraz synami, płynął niczym Noe na pokładzie arki. 

9. Rüstem Pasza / Jastrząb

Jak powiedziała kiedyś Helena Paździoch o swoim mężu, większej mendy, świni, szui i oszusta niż ty, w życiu na oczy nie widziałam. Podobnego zdania o Rüstemie był m.in. Jastrząb, który od dawna przymierzał się do pomszczenia Mustafy. No i zrobił to, w tradycyjnie bardzo efektownym stylu, potwierdzając, że był zdecydowanie najlepszym wojownikiem i karateką tego serialu. Niestety przy okazji sam zginął. 

10. Sułtan Sulejman

No cóż, każda historia kiedyś się kończy, każdy bohater w końcu umiera. Sulejman, który był już naprawdę stary, pojechał na ostatnią, jak się wkrótce okazało, wyprawę wojenną. Zdążył jeszcze zmotywować swoich żołnierzy, a zaraz potem upadł na ziemię w swoim namiocie i już się nie podniósł. Wkrótce do Selima dotarł poseł z wiadomością, że jego ojciec właśnie umarł. 

BONUS

Leon

Czuję się w pewnym sensie zobowiązana, żeby opowiedzieć niektórym z was, jak to było z tym Leonem, no bo niby jakiś super ważny nie był (chociaż dla Hürrem trochę w sumie tak), ale to w końcu Pamir, także na sam koniec postanowiłam go dopisać do tej czarnej listy. 

Hürrem dała mu kasę, żeby już odszedł w cholerę i nie wracał, bo sułtan im obojgu pourywa łby. Ale on się uparł, żeby ją zobaczyć ostatni raz. 

Sułtanka tak się bała, iż sprawa się rypnie, że aż jej się przyśniła egzekucja Leona. Ale dekapitacja to byłby naprawdę bardzo humanitarny sposób na uśmiercenie w porównaniu do tego, w jaki sposób mężczyzna naprawdę odszedł z tego łez padołu. 

Sprawę koncertowo zakończył Ibrahim. Dowiedział się o planowanej schadzce, pojmał tamtego i przesłuchiwał go w lochu, a potem skonfrontował jego i Hürrem. Jaki on jest świetny w tej scenie, kiedy wyjmuje buteleczkę z trucizną, polewa nią rachatłukum i daje Hürrem, mmm. Najbardziej boli mnie... takie marnotrawstwo trucizny ;) Serio, przecież jedna zatruta kostka powoduje niemal natychmiastowy zgon (w bolesnych konwulsjach), więc żal wylewać całą zawartość buteleczki, mogła się przydać na zaś. Ale za to jaki teatr urządził sobie Ibrahim, wylewając truciznę i objaśniając jej działanie (typu pękające płuca i takie tam).

Ibrahim dał Hürrem miseczkę z rachatłukum i jednocześnie przekazał w jej ręce podjęcie decyzji o tym, kto przeżyje. Ruda już trzymała w palcach zatruty przysmak, ale Leon powiedział, że i tak jest martwy, więc jeden pies. Sam zjadł rachatłukum i umarł. 

***

Na następny raz zaplanowałam rozprawienie się z bóldupczeniem związanym z tym serialem, a raczej zupełnie niezwiązanym, ale pod artykułami na jego temat. Bądźcie koniecznie. 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • nouvelleaventure

    Nie widziałam dotąd nawet kawałka "Wspaniałego stulecia" i po Twoim wpisie chyba nie obejrzę, bo normalnie włos się jeży na głowie. Nic tylko lamentują, trują się i mordują. A na poważnie - serial ma coś w sobie, fajny klimat, bo te sceny śmierci obejrzałam (nic nie rozumiejąc :) nawet z zainteresowaniem.

  • wisniesia

    A nie mówiłam, że sceny śmierci są the best? :D Gdyby tylko serial był ciut bardziej skondensowany, to spokojnie mogłabyś się pokusić o oglądanie. Bo tak, to nie wiem, czy nie znużyłyby cię sceny gadania. ;)

© Wiśnia ogląda tureckie seriale. I nie tylko...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci